Co może zalecić gastrolog?

Ludzie często boją się iść do gastrologa i odsuwają wizytę u niego najdłużej jak się da. To dlatego, że nasłuchali się różnych, niekoniecznie prawdziwych opowieści o tym, czym zajmuje się gastrolog i jakie badania wykonuje. Zazwyczaj najbardziej przeraża informacja o kolonoskopii i gastroskogii, chociaż rozwój technologii pozwala obecnie na takie ich wykonywanie, że pacjent właściwie nic nie czuje, i nie jest to dla niego żadnym dyskomfortem. A przecież od takiej wizyty może zależeć praca naszego układu pokarmowego i to, jak będziemy się czuli, dlatego też, jeśli jest taka konieczność, to powinniśmy na taką wizytę umówić się jak najwcześniej i na pewno, nie powinniśmy jej unikać.

Przede wszystkim rozmowa

Na początek trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że gastrolog tak jak każdy inny lekarz, na samym początku przeprowadzi z nami wywiad. Będzie chciał się dowiedzieć jak wygląda nasze życie, czy często się denerwujemy i towarzyszy nam ciągły stres, jak się odżywiamy. Dopiero kiedy zbierze taki wywiad przejdzie do badań, które na początek mogą się ograniczyć do uciskania brzucha i sprawdzania, w którym miejscu odczuwamy ból, a w którym nie. Dopiero później może się okazać, że potrzebne będzie USG jamy brzusznej albo RTG z kontrastem.

A jeśli takie badania nie dadzą odpowiedzi na to, co jest przyczyną naszych problemów, to dopiero wówczas zlecone może nam być wykonanie kolonoskopii i gastroskopii. Co więcej, może się okazać, że to także będzie niewystarczające i wówczas będzie potrzebne wykonanie rezonansu magnetycznego albo tomografii komputerowej, chociaż takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko. Nie mniej, im więcej będzie tych badań i im będą one dokładniejsze, tym rzetelniejsza będzie diagnoza, a więc też lepiej będzie dobrane leczenie.

Kolejne kroki

Kiedy gastrolog będzie już wiedział, co jest przyczyną naszych problemów, będzie mógł podjąć odpowiednie kroki.

Jeśli pojawimy się u niego dostatecznie wcześnie, to może się okazać, że wystarczy tylko zmiana diety i ograniczenie stresu. Czasami może być tak, że przepisane zostaną nam odpowiednie leki, mające wspomóc nasz układ pokarmowy, choć może się okazać, że niezbędne okażą się tutaj antybiotyki. Ale może też być tak, że te działania nie będą przynosiły poprawy, albo już na poziomie badań gastrolog zacznie podejrzewać, że zdążył się u nas rozwinąć nowotwór. Wówczas może nas skierować na wizytę do onkologa, który będzie mógł przeprowadzić szereg dalszych, dokładniejszych badań, a jeśli okaże się, że nasz gastrolog miał rację, to wówczas właśnie onkolog podejmie odpowiednie działania, mające doprowadzić do naszego wyzdrowienia.

Najważniejsze jednak jest to, abyśmy jak najszybciej udali się do gastrologa, jeśli tylko coś zacznie nas niepokoić w pracy naszego układu pokarmowego. A kiedy już usłyszymy diagnozę i dostaniemy wytyczne odnośnie leczenia, to powinniśmy się ich jak najdokładniej trzymać. Wówczas będzie największa szansa, że uda nam się wrócić do zdrowia i nie dopuścimy do tego, aby ta choroba jeszcze się pogłębiła.

optykopalinski.pl www.kantor-losiak.pl