W jakiej sytuacji pomoże nam gastrolog?

Czasami dokuczają nam dolegliwości, które wydają się zupełnie zwyczajne, a co się z tym wiąże całkowicie niegroźne. Niestety pozory mogą mylić, dlatego też warto wiedzieć, w jakich sytuacjach należy udać się do gastrologa, tak aby mieć pewność, że uda nam się zareagować na czas, a więc nie dopuścimy do sytuacji, w której choroba się rozwinie i jej wyleczenie nie będzie już takie łatwe. Warto też pamiętać, że to lekarz jak każdy inny, a więc naprawdę nie mamy tutaj czego się obawiać, a może się okazać, że dzięki takiej wizycie, to co było dla nas uciążliwe – choć wydawało się normalne, przestanie nam dokuczać.

Kiedy gastrolog?

Trzeba pamiętać, że gastrolog pomoże nam w każdej sytuacji, która dotyczyć będzie naszych problemów z układem pokarmowym.

To oznacza, że spokojnie możemy się umówić do niego na wizytę, jeśli doskwierają nam zaparcia albo biegunki, jeśli mamy problemy ze zgagą, mdłościami, ale również wtedy, kiedy odczuwamy ból w przełyku. To nie są normalne sytuacje, zwłaszcza jeśli utrzymują się przez dłuższy czas i często się powtarzają. Jeśli takie coś się pojawi, to koniecznie powinniśmy jak najszybciej umówić się do gastrologa, bo on po przeprowadzeniu odpowiednich badań i wykonaniu wywiadu będzie w stanie określić, skąd się wzięły nasze problemy, co jest dokładnie ich źródłem, a co się z tym wiąże, będzie również potrafił powiedzieć, jakie działania powinniśmy podjąć, aby temu wszystkiemu przeciwdziałać. Może się okazać, że po takiej wizycie, jeśli będziemy stosować się do zaleceń gastrologa, wszystkie te nieprzyjemne objawy, które do niedawna były dla nas czymś zwyczajnym, znikną.

Dzięki temu nie tylko nie będziemy pogarszać stanu naszego układu pokarmowego, ale też może się okazać, że jedzenie stanie się dla nas prawdziwą przyjemnością, skoro nie będą nam po nim dokuczały żadne boleści czy problemy z wypróżnianiem się.

Tego nie można lekceważyć

Prawdą jest to, że takie objawy jak biegunka czy zaparcia, a już tym bardziej zgaga często są lekceważone. Tłumaczymy, że zjedliśmy za dużo, albo jedliśmy za szybko, że przecież wielu ludzi tak ma i to się zdarza. To powoduje, że rzadko kiedy z takimi problemami udajemy się do gastrologa, chociaż naprawdę mógłby nam on pomóc.

Jednak już na pewno nie możemy ignorować sytuacji, w której pojawia się śluz albo krew w kale, albo kiedy pojawi się u nas nagły spadek wagi, którego nie będziemy potrafili wyjaśnić. Takich sytuacji zdecydowanie nie wolno nam zignorować, dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy jak najszybciej umówili się na wizytę do gastrologa, gdy tylko takie coś się u nas pojawi. To nie są normalne sprawy i może się okazać, że ich przyczyną są niegroźne zmiany, które łatwo można wyleczyć, ale może też być tak, że te zmiany będą już bardzo poważne, a co się z tym wiąże, to leczenie nie będzie najłatwiejsze. Warto zobaczyć jakie objawy powinny sprawić, że jak najszybciej udamy się do gastrologa.

Wówczas będziemy mieli pewność, że odpowiednio dbamy o nasze zdrowie i zdążymy zareagować na czas.