W domach coraz rzadziej są telefony stacjonarne

Był taki czas, że rzadko kto posiadał telefon stacjonarny we własnym domu. Jeśli już tak było, to zazwyczaj był to ktoś ważny albo ktoś kto posiadał naprawdę dużo pieniędzy. Z biegiem czasu to się zaczęło zmieniać i telefon stacjonarny zaczął się pojawiać w coraz większej ilości domów, aż praktycznie stał się czymś zwyczajnym, a osoby które go nie posiadały znajdowały się w mniejszości.

A jak to wygląda w tym momencie? Czy telefony stacjonarne nadal cieszą się tak wielkim zainteresowaniem?

Ona także się zmieniały

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że telefony stacjonarne również się zmieniały w ciągu tych wszystkich lat. Najpierw były duże, masywne, później coraz mniejsze. Na początek miały tarcze, którymi się kręciło, później pojawiły się również takie ze zwykłymi przyciskami.

Co więcej z biegiem czasu pojawiły się również telefony stacjonarne z funkcją sekretarki, dzięki czemu jeśli nie było nas w domu, a komuś naprawdę mocno na tym zależało, mógł nam nagrać swoją wiadomość, a my mogliśmy później do niego oddzwonić. Do tego pojawiły się również telefony stacjonarne, w których mogliśmy zaprogramować kilka numerów, a to oznaczało, że nie trzeba było już ich wybierać ręcznie, ale wystarczyło wcisnąć jeden, określony przycisk. Następnie przyszedł czas na telefony stacjonarne, które oferowały nam oddzielną słuchawkę, a więc podczas rozmowy nie byliśmy już ograniczeni do długości kabla, ale swobodnie mogliśmy się poruszać po całym domu.

Słuchawkę do podstawki odkładając wtedy, kiedy nie była potrzebna, aby mogła się ładować. Te wszystkie zmiany powodowały, że korzystanie z takich telefonów stacjonarnych było nie tylko łatwiejsze, przyjemniejsze, ale również wygodniejsze. A jednak dzisiaj już rzadko kiedy w domach prywatnych zauważymy telefon stacjonarny.

Są one spotykane jeszcze w firmach i urzędach, ale dzieci tak naprawdę już nie kojarzą tego urządzenia, które niejednokrotnie zajmowało honorowe miejsce w domu.

Zdominowane przez telefony komórkowe

Jeżeli zastanawiamy się dlaczego telefony stacjonarne zniknęły z naszych domów, to trzeba jasno powiedzieć, że stało się to wtedy, kiedy coraz bardziej popularne stawały się telefony komórkowe, a dodatkowo połączenie z nimi było już naprawdę tanie. Skoro w pewnym momencie każdy z domowników posiadał telefon komórkowy i to właśnie z niego najczęściej dzwonił, to ludzie nie widzieli potrzeby opłacania telefonów stacjonarnych.

Tym bardziej, że o ile początkowo połączenia wykonywane z telefonu komórkowego i na niego przychodzące były bardzo drogie, o tyle z biegiem czasu zaczęły tanieć i ich wartość właściwie niczym się nie różniła od połączeń wykonywanych ze stacjonarnego. Dlatego też ludzie powoli rezygnowali ze stacjonarnych telefonów, skoro każdy miał komórkę, a do tego jeszcze można było oszczędzić sporo pieniędzy, które trzeba było płacić na utrzymanie takiego telefonu, który był w domu i tylko wtedy pozwalał nam się łączyć z innymi. Telefony stacjonarne też mają swoją ciekawą historię.

Warto ją znać, chociaż w prywatnych domach spotkamy je już naprawdę rzadko kiedy.

www.opieka.edu.pl