Szybko do gastrologa
Dość często można się spotkać z sytuacją, że nie myślimy o jakimś lekarzu, a nawet nie zdajemy sobie sprawy z istnienia jakiejś specjalizacji dopóki nie potrzebujemy jego pomocy. Dlatego właśnie jest spora grupa osób, które nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że jest taki lekarz jak gastrolog. To też oznacza, że dużo ludzi nawet nie pomyśli, że ich problemy z zaparciami albo biegunkami, powinny być omówione przez lekarza. Wydaje im się, że takie sytuacje są normalne, że nie mają się czym przejmować i nawet nie pomyślą, że to nie jest normalne, a wręcz przeciwnie, spowodowane jest problemami z układem pokarmowym, żołądkiem i jelitami.
Czasami o konieczności udania się do gastrologa dowiadują się bardzo późno, kiedy te objawy są już bardzo uciążliwe, innym razem mogą się o tym dowiedzieć podczas rozmowy z lekarzem rodzinnym, kiedy przypadkiem wypłynie informacja o takiej sytuacji.
On ma nam pomóc
Nawet jeśli mówienie o problemach z wypróżnianiem wydaje nam się wstydliwe, to i tak musimy sobie uświadomić, że dla gastrologa jest to zwyczajna rzecz, on się tym zajmuje, jest po to, aby nam pomóc i tak naprawdę w tej kwestii nic nie będzie w stanie go zaskoczyć. Dlatego otwarcie powinniśmy mu powiedzieć, czy nie mamy problemów ze zgagą, z bólem przełyku, żołądka albo wątroby, czy nie mamy problemów z biegunkami albo przeciwnie z zaparciami. Może pojawiają się u nas mdłości, które również do tej pory wydawały nam się czymś normalnym, a tak naprawdę nie można ich ignorować.
Im bardziej otwarcie będziemy rozmawiać z takim lekarzem, im więcej powiemy mu o naszych dolegliwościach z układem pokarmowym, tym łatwiej będzie mu ocenić, co należy zrobić i co najlepiej będzie mogło nam pomóc. Będzie też wiedział, jakie badania zlecić na samym początku, tak aby bez potrzeby nie wykonywać takich, które byłyby zbytnią ingerencją.
Stosujmy się do zaleceń
Pewnie po wywiadzie będziemy mieli wykonane badanie krwi, do tego może lekarz będzie nam naciskał na brzuch, albo zleci wykonanie USG jamy brzusznej. W skrajnych przypadkach może zalecić wykonanie kolonoskopii albo gastroskopii, jednak takie sytuacje są już ostatecznością.
Nie mniej, gastrolog podejmie wszystkie niezbędne działania, które pozwolą mu dokładnie określić, co nam dolega i w jaki sposób może nam pomóc. Czasami może się okazać, że wystarczy zmiana stylu życia, ograniczenie stresu i dopilnowanie odpowiedniego odżywiania się, innym razem może przepisać odpowiednie leki, jak chociażby antybiotyki. Ale może się też okazać, że będzie podejrzewał nowotwór, a wówczas skontaktuje nas z odpowiednim lekarzem, aby przeprowadzone zostały niezbędne badania i w razie czego podjęte odpowiednie kroki. Najważniejsze jednak jest to, abyśmy jak najszybciej udali się do gastrologa.
Wówczas będzie mógł przeprowadzić niezbędne badania, postawić diagnozę i powiedzieć, co musimy robić, aby lepiej zadbać o nasz układ pokarmowy. Im szybciej podejmiemy takie działania, tym większa będzie szansa na to, że uda nam się uniknąć tych najpoważniejszych problemów.