Letnie festiwale muzyczne – czy warto?

Kiedy tylko zaczyna się okres wiosenno-letni zaczyna się także cała fala festiwali muzycznych. Są one niezwykle liczne, odbywają się w wielu miastach na przestrzeni kilku miesięcy i oferują zobaczenie światowych gwiazd. Wśród popularnych festiwali każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ dotyczą one różnych styli muzycznych. Warto też zaznaczyć, że zazwyczaj każdy taki festiwal ma swój pewien klimat oraz przyciąga konkretny typ osób. Jeśli chcemy wybrać się na taką imprezę w pojedynkę, nie jest to aż tak zły pomysł.

Z pewnością uda nam się bowiem spotkać fanów tego samego artysty, z którymi łatwo będzie się nam porozumieć. Oczywiście wokół letnich festiwali narasta także pewien mit czy przekonanie o tym, że nie do końca są one bezpieczne. Nic bardziej mylnego, ponieważ praktycznie każdy z nich może poszczycić się naprawdę dobrą ochroną. Na wiele koncertów nie można wnosić alkoholu, a papierosy dozowane są tylko w konkretnych miejscach. Co prawda mundurowi nie są w stanie zapobiec wszystkim naruszeniom prawa, jednakże równie dobrze mogłoby do nich dojść w innym miejscu niż właśnie na festiwalu.

Oczywiście trzeba zadbać dobrze o swoje bezpieczeństwo, chronić dokumenty i pieniądze, telefon czy też jechać z zaprzyjaźnioną osobą. Jednakże nie warto dać się ponieść propagandzie dotyczącej wielkiego zła i niebezpieczeństwa, które mają ponoć grasować wśród festiwalowiczów.

Jak się przygotować do wyjazdu na festiwal?

Pierwszą rzeczą, za którą powinniśmy się zabrać jest kupno biletu, ponieważ bardzo często wyprzedają się one dość szybko. Kolejnym krokiem jest decyzja dotycząca noclegu. Wiele festiwali oferuje za dodatkową opłatą dostęp do pola namiotowego, inne mają je darmowe, z kolei są też takie imprezy do których łatwo jest dojechać z hotelu w mieście.

W zależności od naszych funduszy i upodobań musimy zatem wybrać miejsce, w którym będziemy nocować. Zwykle zależy też ono od tego czy na festiwal jedziemy sami, czy z kimś. Trzeba więc wziąć pod uwagę nie tylko swoje własne preferencje, ale również naszych towarzyszy. Mając już podjętą decyzję dotyczącą noclegu mamy bowiem z głowy większość formalności związanych z imprezą. Choć oczywiście pozostaje jeszcze chociażby wybór transportu.

W przypadku kiedy wybieramy się na festiwal warto czasem zdecydować się na auto. Poprzez złożenie się na benzynę, zapłaci się bowiem o wiele mniej niż przy wyborze środka komunikacji zbiorowej. Dodatkowo auto gwarantuje nam wygodę, miłe towarzystwo oraz duży bagażnik. Jadąc jednak w pojedynkę czy też w dwie osoby często lepszym wyborem okazuje się pociąg, autobus lub samolot. Ten ostatni dotyczy zwykle festiwali zagranicznych.

Pakując się na letni festiwal trzeba pamiętać nie tylko o warunkach, w których będziemy nocować, ale też zmiennej pogodzie i potencjalnych zagrożeniach. W związku z tym w naszej torbie nie powinno zabraknąć ubrań zarówno lekkich jak i grubszych, latarki, pieniędzy oraz telefonu. Gotówkę warto podzielić i umieścić w kliku miejscach, ponieważ w przypadku kradzieży nie zostaniemy bez grosza przy duszy.