Książki czy adaptacje filmowe?

Filmy to nie tylko dobre scenariusze i oryginale historie, zwroty akcji czy zaskakujące zakończenia. Bardzo często są one bowiem wzorowane na obecnym dorobku literackim innych osób, a dzięki formie filmowej przedstawiają go w świeżej formie. Oczywiście można by wymieniać wiele przykładów dobrych i złych adaptacji filmowych, ponieważ rynek tego typu dzieł jest niebywale szeroki. Nikogo nie dziwi już kolejne dublowanie tych samych tytułów, z uwagi na to, że dobre historie po prostu bardzo dobrze się sprzedają.

W związku z tym oprócz powstających oczywiście filmów bazujących na oryginalnych scenariuszach, wiele z nich czerpie z dorobku literackiego. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę adaptacji, nie dziwi zatem odwieczny spór pomiędzy tym, czy lepsza jest oryginalna książka czy też jej adaptacja filmowa. Zasadniczo trudno tutaj wybrać jedną z opcji, ponieważ obie są przecież innym medium. Książka oferuje nam doznania nieco inne aniżeli film, ze względu na swoją formę, sposób odbioru a także większą możliwość interpretacji.

Filmy dają z kolei konkretny obraz, postacie oraz scenerie, które to nierzadko różnią się od tych przedstawionych w książkach. Poza tym, w przypadku dość opasłych tomów wiele elementów historii jest po prostu pomijanych, ponieważ nie sposób zachęcić widza do obejrzenia zbyt długiego filmu. Wiele osób uważa, że narzucona interpretacja jest szczególną zaletą filmów, inni z kolei potępiają ją twierdząc, że filmy przedstawiają fałszywy obraz świata przedstawionego.

Dzieła literackie w służbie kinematografii

Bez wątpienia trzeba przyznać, że adaptacje filmowe mają swoje zalety.

Przede wszystkim należy do nich objętość materiału. To właśnie dzięki filmom wiele dzieci i nastolatków w szkole jest bowiem w stanie przyswoić ogólną treść lektury w jeden wieczór. Mimo że będzie ona nieco skrócona, uboższa oraz bardzo często lekko zmieniona, mogą nabrać ogólnego poglądu na dany tytuł. Oczywiście nie warto bazować na samych adaptacjach, ponieważ to właśnie w książkach tkwi istota i przekaz ich twórców.

Zapoznając się z tekstem pisanym można wyciągnąć o wiele więcej kluczowych wniosków oraz zwyczajnie więcej zapamiętać. Mimo że czytanie książek wydaje się nieco bardziej żmudne niż oglądanie adaptacji filmowych, warto przekonywać do nich swoje dzieci. Czytanie książek ma niemalże same zalety. Przede wszystkim znacząco rozwija wyobraźnię, dlatego warto podsuwać dzieciom książki już od najmłodszych lat.

Dzięki nim będą one kreatywne, ciekawe świata, a także skore do pogłębiania pasji czytelniczej w przyszłości. Książki wpływają też na naszą inteligencję, ponieważ będąc osobą oczytaną mamy o wiele szerszy zasób słownictwa, a płynne wysławianie się nie stanowi dla nas żadnego problemu. Bez wątpienia każdy mól książkowy powie również, że czytanie książek poszerza zwyczajnie nasz świat i horyzonty. Dzięki nim można dowiadywać się bowiem wielu interesujących rzeczy, a także za ich pośrednictwem odkrywać nowe pasje.

zabezpieczenia przeciwpożarowe dla firm