Już nawet dzieci mają telefony

www.fratiminoricalabria.org

Na początku telefony komórkowe nie dość, że były duże i ciężkie, to jeszcze były bardzo drogie. Jeśli jeszcze dodamy do tego wysoką cenę za minutę połączenia czy wysłanie smsa, to z pewnością nie będziemy zaskoczeni tym, że mogli sobie na nie pozwolić tylko ludzie, którzy mieli naprawdę sporo pieniędzy albo tacy którzy korzystali z telefonów w celach biznesowych i wiedzieli, że taki zakup dość szybko im się zwróci. Jednak im więcej różnych modeli się pojawiało na rynku, im więcej osób je kupowało tym tańsze stawały się nie tylko same telefony, ale również połączenia z nich wykonywane. To z kolei doprowadziło do sytuacji, że telefony komórkowe są tak powszechne, że praktycznie każdy posiada przynajmniej jeden, a niektórzy mają nawet po kilka modeli.

A ponieważ obecnie korzystanie z takich telefonów jest bardzo tanie, to okazuje się, że niejednokrotnie takie telefony mają już nawet dzieci.

Już nikogo nie dziwią

Telefony komórkowe stały się czymś tak normalnym i powszechnym, że już nikogo nie dziwi to, że korzystają z nich nawet kilkuletnie dzieci. Już nawet nie chodzi o to, że kilkulatek potrafi obsłużyć telefon rodzica i włączyć sobie na nim ulubioną grę, często te dzieci mają już swoje telefony. Z jednej strony to z pewnością jest wygodna opcja, bo rodzic będąc w pracy może się połączyć z dzieckiem w każdej chwili i sprawdzić, co się u niego dzieje, a w niektórych modelach może nawet zdalnie sprawdzić, czy dziecko faktycznie znajduje się tam gdzie powinno się znajdować.

Z drugiej strony trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że im wcześniej dziecko zaczyna korzystać z takiego telefonu komórkowego, tym większe jest niebezpieczeństwo, że się od niego uzależni. Zwłaszcza jeśli będzie z niego korzystało bez nadzoru dorosłych, a co się z tym wiąże, nikt nie będzie sprawdzał jak długo korzysta z tego telefonu i co dokładnie na nim robi. Tego typu kwestie stały się tym ważniejsze, kiedy w telefonach komórkowych pojawił się internet, do którego dzieci mają nieograniczony dostęp, a który oferuje im wiele różnych rzeczy – nie koniecznie dobrych dla naszych dzieci.

Różnego rodzaju obudowy

O ile dla dorosłych ważne są funkcje telefonu i nie zwracają oni większej uwagi na ich wygląd, o tyle dla dzieci to drugie również jest bardzo ważne.

To oznacza, że jeśli dorosły kupuje obudowę na telefon, to zazwyczaj patrzy, aby była ona funkcjonalna i żeby stanowiła dodatkową ochronę. Dla dzieci ważniejsze będzie to, jak taka osłona będzie wyglądała, dlatego wybierają propozycje, w których są ich ulubieni bohaterowie albo osłona jest w jakiś sposób ozdobiona. Sporą popularnością cieszą się osłony w kształcie różnych zwierząt, które ciekawie prezentują się, kiedy telefon jest przyłożony do ucha podczas rozmowy. Dlatego też kupując telefon komórkowy dla dziecka, musimy się liczyć z tym, że w którymś momencie będziemy musieli dla niego kupić taką obudowę, która będzie niecodzienna i ciekawa.

Telefony komórkowe są już czyś tak normalnym, że nawet nie dziwią nas w dłoniach kilkulatka. Nie mniej warto kontrolować, co nasze dziecko robi z tym urządzeniem i ile czasu przy nim spędza.