Jak wybrać dobre ekrany akustyczne?

Ekrany akustyczne można dziś spotkać w wielu różnych miejscach. Jest to odpowiedź na hałas, jaki towarzyszy przejeżdżającym po drogach samochodom osobowym czy ciężarówkom. W wielu miastach tego typu ekrany są dziś niezbędne, podobnie zresztą jak przy autostradach czy drogach ekspresowych. Często to sami mieszkańcy domów jednorodzinnych znajdujących się zaraz przy drodze muszą dopominać się o to, aby zainstalować tam właśnie ekrany akustyczne. Z drugiej strony, niekiedy spotykają się one ze sprzeciwem, gdyż mogą ograniczać widoczność na danej posesji i utrudniać na przykład sąsiedzką komunikację. Nie jest więc łatwo wybrać najlepszą barierę akustyczną przed hałasem – prócz przeszkód o charakterze sztucznym (jak ekrany) mamy też bowiem przeszkody o charakterze naturalnym. Jednak i one mają swoje minusy – stworzenie szpaleru zieleni wymaga przecież wcale niemałego nakładu pieniężnego, a na dodatek potem o taką zieleń trzeba jeszcze odpowiednio zadbać. Dodatkowo, choć stanowią one estetyczny punkt miejskiego krajobrazu i wprowadzają przynajmniej odrobinę zielonego do szarości miasta to nie stanowią one tak skutecznej ochrony przed hałasem jak właśnie ekrany akustyczne.

Wynika to z prostego faktu: ekrany nie tylko pochłaniają dźwięk i hałas, lecz dodatkowo go odbijają, co przekłada się na znacznie lepsze zabezpieczenie przed zbyt dużym natężeniem dźwięku. Nic więc dziwnego, że takie ekrany znajdują dziś swoje zastosowanie już nie tylko przy autostradach czy drogach ekspresowych, ale również w miastach (w tym przy wiaduktach czy na mostach), jak i na halach i obiektach sportowych. Jaki będzie więc najlepszy ekran akustyczny? 1. Wykonany z odpowiedniego tworzywa. To bowiem właśnie materiał, z jakiego wykonany jest konkretny ekran akustyczny w największej mierze wpływa na jego skuteczność. 2. Odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu przetrwa znacznie dłużej i będzie miał szansę także w starciu z wandalami, którzy mogą chcieć uszkodzić ekran mechanicznie bądź też „podpisać się” lub namalować na nim graffiti.

3. Odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Ekrany akustyczne w zasadzie całe swoje życie spędzają na zewnątrz, dlatego też narażone są na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne – ważne jest więc, aby były jak najlepiej przygotowane na deszcz, śnieg czy silne promienie słoneczne, by mogły służyć przez długi czas. 4. Kolorowy bądź przezroczysty. Ekrany akustyczne występują w różnej kolorystyce, natomiast najczęściej chyba stosuje się przezroczyste ekrany akustyczne, które nie wpływają na widoczność. Powinny być one odpowiednio zabezpieczone względem ptactwa. Jak więc widzimy, musimy zwrócić uwagę na szereg bardzo ważnych aspektów przy wyborze ekranu akustycznego.

Dobrej jakości ekrany akustyczne z pewnością spełnią swoje zadanie i rzeczywiście pozytywnie wpłyną na natężenie hałasu, przyczyniając się do obniżenia jego poziomu. Duża ich funkcjonalność oraz skuteczność to z pewnością dwie spośród wielu zalet, jakie płyną z takiego rozwiązania.

spiralne bramy szybkobieżne Bitner