Gdzie stosuje się ekrany akustyczne?
Hałas to prawdziwa zmora dla mieszkańców domów przy samych drogach. Trzeba jednak powiedzieć sobie szczerze, że możliwości walki ze zbyt wysokim natężeniem hałasu są dość ograniczone. Wszak auta muszą jeździć i trudno sobie wyobrazić, by nagle wszystko ucichło. Rozwiązaniem może być utworzenie stref, do których auta po prostu nie mają wstępu. Jest to pomysł znany w wielu europejskich (ale nie tylko) miastach, szczególnie w centrum.
Pojawił się on jednak z innego powodu – samochody to także źródło spalin i to głównie dlatego zdecydowano się wprowadzić takie zakazy. Działa to oczywiście również na korzyść tych, którzy nie znoszą hałasu i ryku silników, lecz w tym przypadku istnieją także inne sposoby, by sobie z tym poradzić. Najpopularniejszym rozwiązaniem są różnego rodzaju bariery akustyczne. Mogą być to bariery naturalne, wśród których najczęściej wybiera się szpalery zieleni bądź nasypy ziemne. Stosuje się je przede wszystkim ze względów estetycznych – szczególnie szpalery zieleni stanowią idealnie pasującą do miasta zasłonę przed hałasem, natomiast trzeba pamiętać o tym, że jest to sposób wymagający sporych nakładów związanych z wykonaniem, a potem także z utrzymaniem takiej osłony.
Alternatywą są ekrany akustyczne, czyli chyba jedna z najskuteczniejszych metod ochrony przed hałasem. Gdzie można je zastosować?
- Przy autostradzie – to najczęściej właśnie tam znajdziemy ekrany akustyczne, które ogradzają autostradę z obu stron. Jest to wybawienie dla mieszkańców wszystkich domów znajdujących się w pobliżu autostrad czy dróg ekspresowych.
- W mieście – ekrany akustyczne znajdą swoje zastosowanie także w mieście, przede wszystkim dlatego, że nie wymagają wcale dużo miejsca na instalację, a do tego można dość łatwo wkomponować je w otoczenie. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że są one bardzo skuteczne i rzeczywiście ochraniają przed hałasem, co sprawia, że doskonale odnajdują się także w miastach.
Dodatkowym plusem jest fakt, że nie wpływają zbytnio na widoczność, gdyż ekrany te występują także w formie przezroczystej bariery.
Wiele osób zastanawia się jednak nad tym w jaki sposób działają ekrany akustyczne. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona przed zbyt wysokim natężeniem hałasu, ale jak tego typu ekrany sobie z tym radzą? Wynika to przede wszystkim z właściwości tworzywa, z jakiego są one wykonane – z jednej strony zapewniają więc izolację akustyczną, a z drugiej strony potrafią też pochłaniać dźwięk. Pomimo to nie wszyscy są zwolennikami tego typu rozwiązań. Niektórzy wskazują bowiem na to, że budowanie tego typu barier stanowi poważną przeszkodę dla mieszkańców niektórych działek.
Chodzi tutaj nie tylko o ograniczenie komunikacji, ale też o gorsze nasłonecznie czy zagrożenie dla ptactwa. Z tego też powodu budowa ekranów akustycznych musi być odpowiednio przemyślana i zastosowana przede wszystkim tam, gdzie jest to naprawdę konieczne, gdyż inne rozwiązania (w tym także te naturalne) nie będą w stanie poradzić sobie z problemem zbyt dużego hałasu.