Co oglądać z dziećmi?

Bogata oferta filmowa dotyczy nie tylko widzów dorosłych, ale i również dzieci. To właśnie najmłodszych powinniśmy otaczać szczególną troską i dbać o to, by oglądali oni filmy dla nich przeznaczone. Bardzo ważne jest to, by nie dopuścić na zbyt wczesne pokazywanie dzieciom strasznych horrorów czy też romansów. Mogą one bowiem odcisnąć piętno na ich psychice i spowodować późniejsze problemy wychowawcze. Warto zatem już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom obrazy dla nich przeznaczone. W ten sposób będą one do nich przyzwyczajone i to właśnie o ich puszczanie będą prosiły. Czym powinny się cechować filmy dla dzieci? 1. Interesująca tematyka – to właśnie ona jest najistotniejszym elementem, ponieważ powinna być dla dziecka ciekawa i warta zapoznania się z nią. W przypadku małych dzieci mogą to być przygody ich ulubionych bohaterów, te nieco starsze na pewno otwarte będą nieco bardziej na nowości. Film powinien też być związany z zainteresowaniami dziecka, ponieważ w ten sposób pogłębi je i skłoni do kontynuowania swojej pasji.

Z drugiej strony warto również decydować się na filmy, które niekoniecznie wiążą się z upodobaniami dziecka, jednak być może poszerzą jego horyzonty i wiedzę. 2. Brak drastycznych scen – wiek dziecka dość jasno określa jakie sceny powinno oglądać, a których nie. W związku z tym trzeba zadbać, by konkretny obraz był dla naszego dziecka dobrze dostosowany. Powinien być on dla niego przyjemny i interesujący, a nie zbyt wulgarny i pełen przemocy. Dzieci powinno się możliwie jak najbardziej chronić przed takimi obrazami, ponieważ mogą one zachęcać do tego typu zachowań. 3. Postaci godne naśladowania – w filmach bardzo dużą rolę odgrywają postaci czy to te główne czy drugoplanowe. Powinny one być przekrojem różnych sylwetek, jednak pokazywać, że warto jednak być dobrym i prawym. W ten sposób dzieci w przyjemny sposób czerpać będą wzorce postępowania, które z pewnością zaprocentują w ich dalszym życiu.

4. Morał i nauka – czymże byłyby filmy dla dzieci bez morałów. Bez wątpienia niemalże wszystkie produkcje dla nich przeznaczone mają w sobie choćby ziarno nauki. Mimo że bardzo często fabuła związana jest z błahostkami, a postaci bywają zwierzętami ich problemy są prawdziwe, tak samo jak ich rozwiązania. Bardzo często filmy dla dzieci pokazują też ewolucję charakteru postaci, która będąc początkowo złą osobą staje się wzorem do naśladowania. Może to zachęcać do zmian zachowania oraz pokazywać, że każdy z nas ma szansę być lepszym człowiekiem. 5. Brak tragicznych momentów – nie warto narażać swojego dziecko na traumę jaka może wystąpić podczas oglądania tragicznie kończących się filmów. Wbrew pozorom warto dać dzieciom żyć w świecie bez trosk i pełnym radości, póki mają ku temu szansę. Dopiero dorosłe życie będzie wystawiać ich na wszelkiego rodzaju problemy i dylematy, których z pewnością dobrze jest oszczędzić im w dzieciństwie.

Nie chodzi o to, by udawać, że świat zawsze jest piękny i bezpieczny, lecz by dozować dzieciom wiedzę na temat brutalności, która zdarza się każdego dnia.